Şarkı MP3 Dinle , Müzik Dinle , Mp3 İndir

İnce Saz-Çok Aşığın Var Diyorlar

 İnce Saz Grubu Kimlerdir

İncesaz, 1997 yılında Murat Aydemir, Derya Türkan ve Cengiz Onural tarafından oluşturulan bir müzik grubu.

Grup, çalışmaları sırasında yedi müzik albümü çıkarmış, İkinci Bahar (1998-2002), Ekmek Teknesi (2002-2004), Çınaraltı (2003) ve Sev Kardeşim (2006) dizilerinin müziklerini yapmıştır. Murat Aydemir, Derya Türkan ve Cengiz Onural’ın 1996 yılında bir araya gelmesi ile başladı. Üçlü, başta tanbur, kemençe ve kanun olmak üzere geleneksel Türk Müziği sazlarının baş rollerini oynadığı, çağdaş tınılar, armoniler ve düzenlemelerin Türk Müziği makam ve perdeleriyle birlikte yeniden üretildiği bir müzik üzerinde hemfikirdi. Aydemir ve Türkan geleneksel öğretiden, konservatuar eğitiminden, Onural ise Yeni Türkü gibi yukarıda sayılan önermeleri pop müzik düzleminde kısmen uygulamış bir grup müziğinin birikiminden gelmekteydi.

1997’de ilk albümün çalışmaları sırasında gruba kanunda Taner Sayacıoğlu katıldı ve “bir / Eski Nisan” bu kadroyla hazırlandı. Kalan Müzik tarafından 1999 yayınlandı. Albüme Mahinur Özüstün ve Murat Buket vurmalı çalgılarla, Muammer Ketencoğlu akordeonla, Uğur Işık viyolonselle ve İsmail Soyberk bas gitarla katkıda bulundu. Ketencoğlu ve Işık’ın katkıları sonraki tüm albüm çalışmalarında da sürdü.

1999-2001 yıllarında grup Türk televizyon tarihinin iz bırakan dizilerinden birine müzik yaptı: İkinci Bahar. Bu dizinin soundtrack albümü de 2000 yılında Post Müzik tarafından yayınlandı. İkinci Bahar albümü karma bir albüm olduğu için grubun daha ilk albümden benimsediği numaralamaya girmedi. Bu süreçte gruba vurmalı çalgılarda Ahmet Özbilen ve Hüseyin Tuncel katkıda bulundu.

2001 yılında bas gitarda Akın Aral’ın da katılmasıyla üçüncü İnce Saz albümü ortaya çıktı: “iki / Eylül Şarkıları” (Kalan Müzik, 2002). Bu albüm ağırlıklı olarak bir şarkılar albümüydü ve şarkıları TRT İstanbul Radyosu’nun değerli ses sanatçısı Melihat Gülses okuyordu.

2003 yılında vurmalı çalgılarda Engin Gürkey İnce Saz’a katıldı (bu katılım iki albüm boyunca sürdü). Bu ekiple üçüncü albüm tamamlandı ve Mayıs 2004’de yine Kalan Müzik tarafından yayınlandı: “üç / İstanbul’a Dair”. Albümde ilk kez klasik yaylı çalgılar dörtlüsünün (kemanlar: Cihat Aşkın ve Hakan Şensoy, viyola: Efdal Altun, viyolonsel: Hakkı Öztürk) eşliği duyuluyordu. Solist sazlar olan tanbur, kemençe, kanun ve klarnet tıpkı ilk albümlerde olduğu gibi makam perdelerinden taviz vermezken, düzenlemeler ve armoni anlayışı çağdaş çizgiden geri kalmıyordu.

2001-2005 yıllarında İnce Saz, atv’de yayınlanan “Ekmek Teknesi” (yönetmen: Metin Günay) ve TRT’de yayınlanan “Çınaraltı” (yönetmen: Andaç Haznedaroğlu) dizilerinin müziklerini yaptı.

Dördüncü albüm, grubun yine yeni bir açılımı oldu. “dört /Mazi Kalbimde” albümünde, Dilek Türkan’ın okuduğu şarkıların bir bölümü, yüzyıl başlarının zevkini ve modasını yansıtan tangolardı ve Türker Çolak, vurmalı çalgılarla ilk kez İnce Saz’da bu albümle yer aldı. Bu albüm de yine Kalan Müzik tarafından 2005’de yayınlandı.

İnce Saz 2006 yılında Kanal D’de yayınlanan, Cankat Ergin’in yönettiği ?Sev Kardeşim? dizisinin müziklerini yaptı. Bu dizinin müziklerinden bir bölümü, daha sonra yayınlanan albümlerde yer aldı.

Ekim 2007’de yayımlanan “beş/Elif” albümünde, Cengiz Özkan’ın okuduğu, Kerkük ve Kırım da dahil olmak üzere 15 değişik yöreden alınmış türkülere yer verildi. Bu albüm birbirinden hiç de uzak olmayan Türk Müziği’nin türküleriyle şarkılarını bir araya getiriyordu.

“altı / Kalbimdeki Deniz” albümü, 2009 Mart ayında yayınlandı. İnce Saz şarkılarının ağırlıkta olduğu bu albümde de yine yüzyıl öncesinin şarkılarına yer verildi. Albümde Efdal Altun (viyola), Hakkı Öztürk (viyolonsel) ve Umut Sel (kontrbas) konuk sanatçı olarak yer aldılar. Albümün solistliğini Dilek Türkan ve Bora Ebeoğlu yaptılar. İnce Saz’ın bugüne kadar çeşitli projelerde birlikte çalıştığı solistler arasında (alfabe sırasıyla)

Sezen Aksu Güzin Değişmez Oya-Bora Ebeoğlu Melihat Gülses Gülcan Kaya Zuhal Olcay Cengiz Özkan Leman Sam Dilek Türkan Münip Utandı Çiğdem Yarkın Gül Yazıcı Aşkın Nur Yengi bulunuyor.

Ekim 2013 itibariyle Derya Türkan ve Dilek Türkan gruptan ayrılmışlardır.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]
Bir/Eski Nisan (1999) – Kalan Müzik
İkinci Bahar (2000) – Kalan Müzik
İki/Eylül Şarkıları (2002) – Kalan Müzik
Üç/İstanbul’a Dair (2004) – Kalan Müzik
Dört/Mazi Kalbimde (2005) – Kalan Müzik
Beş/Elif (2007) – Kalan Müzik
Altı/Kalbimdeki Deniz (2009) – Kalan Müzik
Yedi/Yollar (2011) – Kalan Müzik
Sekiz/Geçsin Günler (2014) – Kalan Müzik

İnce Saz – Çok aşığın var diyorlar Sözleri

Çok aşıgın var dıyorlar yalan de yeter bana
bır sevda sozu fısılda hazırım ınanmaya
gönül hırsızı dıyorlar ınkar et yeter bana
gozlerındekı cevaba korkuyorum bakmaya
geceler uzun ve yalnız yoksun sabaha kadar
dusumde bıle gunahkarsın bunu kım hayra yorar
ardımdan delı dıyorlar belkıde yalan degılyanımda bıle uzaksın nasıl dayansın gonul…

Çok ahlar aldı diyorlar inkar et yeter bana
gözlerindeki cevaba korkuyorum bakmaya
geceler uzun ve yalnız yoksun sabaha kadar…
düşümde bile günahkarsın bunu kim hayra yorar
ardımdan deli diyorlar beklide yalan değil
yanımda bile uzaksın nasıl dayansın bu gönül
yanımda bile uzaksın nasıl dayansın bu gönül

Uyarı: Sitemize Mobil Veya Tablet üzerinden Giriş Yapanlar Cihazınızda Flash Player Kurulu değil ise Müzikleri dinliyemezsiniz.

Pin It
Kategori: Mp3 Dinle - 949 Kez Okundu

Benzer Müzikler

TARKAN – Beni Çok Sev

TARKAN – Beni Çok Sev

TARKAN – Beni Çok Sev...

Ali Nayer – Velayet Nuru – 2015 İlahiler Dinle

Ali Nayer – Velayet Nuru – 2015 İlahiler Dinle

Ali Nayer – Velayet Nuru – 2015 İlahiler Dinle...

Burcu Güneş  Eflatun  Bir Lokma Sevda Dinle

Burcu Güneş Eflatun Bir Lokma Sevda Dinle

Burcu Güneş & Eflatun – Bir Lokma Sevda Sözleri Sen geleceksin diye kimseyi almadım hayatıma...

Songül Özdemir  İyi Ki Doğdun

Songül Özdemir İyi Ki Doğdun

Songül Özdemir – İyi Ki Doğdun ( Official Lyric Video )...

Yasal Uyarı : Sitemizde Kesinlikle Müzik İndirimi Yoktur Albümler Tanıtım Amacı için Başka Sitelerden alınan Linklerle Dinlemek amaçlı eklenmiştir Kaldırılmasınız İstediğiniz Albümleri Admin ( @ ) sarkimp3dinle.Net Adresinden Bize Bildirdiğiniz Taktirde Siteden Kaldırılacaktır. Aksi Durumda Sitemiz Hiç Bir Hukuki Durumlardan Sorumlu Değildir.